1) Advokater er også mennesker
Er der nogen, der kender en god advokat, der kan tage og vil tage en sag?
Så føjer jeg dem til min liste over advokater.
Advokater — en liste med anbefalede advokater
Dommere og advokater er desværre også mennesker og har gode som dårlige sider.
Ligesom læger, sagsbehandlere, psykologer, politi, osv. er mennesker med godt og dårligt, så er dommere og advokater også mennesker.
Nogle er gode, andre er ikke.
Nogle varetager reelt klientens interesser, andre ødelægger det for klienten, bare for at tjene penge.
Så også her kommer der mange dårlige historier ud.
Men der er også gode historier – dem hører vi så alt for ofte ikke om.
Sådan er livet.
Det er om at lære at takle alt det negative vi møder i livet, så vi ikke selv bliver ødelagt af de dårlige mennesker omkring os og begynder at finde de gode mennesker.
Vil du gerne have det godt?
Jeg bruger acceptprocessen.
Min bog: Acceptprocessen – Metodebeskrivelse
Ring til mig på 24 22 16 22
Har du en advokat?
Hjælper det dig reelt?
Vil du gerne lære redskaber til at takle det?
Så sig endelig til, så skal jeg se, hvad jeg kan gøre.
Mit mål for dig, er, at du får det godt, så jeg bliver overflødig.
Altså at du får trivsel. Når du gør det, så får dine omgivelser også trivsel, eller i det mindste mulighed for det.
Dommere og advokater er også mennesker her et eksempel
Som nogle af jer ved, så startede der en sag omkring min hjemmeside for år tilbage.
Ejeren af et firma K. og hans medarbejdere lavede fejl, virkelig mange fejl, som han så gjorde alt for at undgå at rette, så jeg ingen nye kunder fik de 5 uger, jeg havde hjemmesiden hos ham. Desværre.
Det første år i Byretten kørte jeg selv sagen. Men når man fremlægger en sag i byretten selv, så er der nogle dommere, der er sure over, at tingene ikke foregår, som når der er advokater på, så derfor tabte jeg. Jeg appellerede sagen, så den kom til Landsretten.
Men der havde jeg desværre fået en af de dårlige advokater, og hvor dårlig gik først op for mig midt i forberedelsen af sagen. Der skulle være retsmøde senere, hvor jeg så ingen advokat havde.
Og jeg havde fundet ud af fra tidligere, hvor jeg troede, at sagen var udsat, der har advokaten kørt sagen bag min ryg med K.s advokat, og dermed uden mit vidende eller godkendelse af det, der blev aftalt. Det er godt nok ubehageligt.
Jeg endte med at finde en anden advokat, som vejledte mig, men han havde ikke møderet for Landsretten. Det er en af de virkelig gode advokater. Så det er ærgerligt, at han ikke måtte møde i Landsretten.
Tilføjelse senere
Så er det slut med den sag. Det lykkedes mig og min 2. advokat at få sagen forligt. Så jeg slap for at møde i Landsretten, og jeg slap for at skulle have en ny advokat. Juhu!
TAK for alle jeres beskeder til mig, og fordi I vil mig det så godt. TAK. Det glæder mig meget. TAK! 😊🌞🧡
Se mere her:
Lovgivning og tydning af love — Alle er mennesker
Nyhedsbreve — en liste over tidligere Nyhedsbreve
Født til at være glad — Nyhedsbrev
Få lægerne til at tro en — Acceptprocessen
Feriens negative sider — Nyhedsbrev
At få lægerne, til at tro en — acceptprocessen
Had og vrede mod det modsatte køn — generalisering
Lise som den der ændrede mit mindset og livet
Offentligt ansatte misbruger deres stilling
Sende lysende energi — Nyhedsbrev
Kontaktpersonen i det offentlige system vælger …
Vi dør af administration — Nyhedsbrev
Der er håb — udsat for psykisk vold, chikane
Se mere i luppen eller menuen øverst i højre hjørne af hjemmesiden.
Tilrettet. Første gang udgivet 13. august 2017.
Tilbage til Blog
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|