Stalking — vedvarende forfølgelse og chikane
Stalking er ikke rart at blive udsat for. Men samtidig er det heller ikke rart at være den, der stalker. Hele stalkerens tid går med at stalke.
Stalking er når en laver vedvarende forfølgelse, hvor der laves chikane mod den man forfølger.
I langt de fleste tilfælde består stalkingen af psykisk vold, men den kan eskalere til fysisk voldelige handlinger og i yderste konsekvens drab.
Den stalkende person er lige i nærheden,
Også selv om man ikke ønsker det.
Er du udsat for stalking?
Eller stalker du en anden?
Vil du gerne lære, hvordan du takler stalking din egen eller andres?
Så sig endelig til, så skal jeg se, hvad jeg kan gøre.
Mit mål for dig, er, at du får det godt, så jeg bliver overflødig.
Altså at du får trivsel. Når du gør det, så får dine omgivelser også trivsel, eller i det mindste mulighed for det.
Vil du gerne have det godt?
Jeg bruger acceptprocessen.
Min bog: Acceptprocessen – Metodebeskrivelse
Ring til mig på 24 22 16 22
Mine oplevelser af stalking
Jeg selv oplevede og i min klinik hører jeg om alt for meget stalking. Det er meget mere udbredt, end vi ofte går og tror.
Det er alt for mange ting, den stalkende gør.
Min voldelige x – det er længe siden -, kom i min bolig og tog ting efter bodelingen, som han syntes, han skulle have. Det kunne være ting, jeg havde købt efter skilsmissen. Samtidig så fik jeg lige en omgang fysisk vold mere.
I klinikken hører jeg, at biler bliver punkteret, der bliver lagt blomster udenfor døren, søde breve, osv. eller trusler, ydmygelser osv.
Men det kan også være mange mail, sms’er osv.
Eller stalkeren står udenfor, eller går rundt og kigger ind gennem vinduerne, og venter på, at den udsatte skal komme ud, f.eks. skal på arbejde, købe ind, venindebesøg, osv. eller bare gå en tur, så forfølger stalkeren, den udsatte.
Stalkeren ringer til den udsatte, når den udsatte er på arbejde. Sender blomster på arbejde og “siger” se hvor sød jeg er, det passer ikke når den udsatte siger, jeg stalker, osv.
Der er mange måder at stalke på. Alle måderne er ubehagelige for den udsatte, den det går ud over.
Den stalkende
Der kan være mange bagvedliggende årsager til at en person bliver stalker.
Man kan have været kærester, hvor den ene ikke kan finde ud af at det er slut.
Der kan være psykopatiske træk, der gør det endnu sværere for den forladte, at give slip på partneren. Alt for mange med psykopatiske træk synes ikke, at det er rimeligt at kæresten går, de kommer til at føle sig forladte, de har ikke mere en at bestemme over og give skylden,
Stalkeren har evt. lært hjemmefra, at hvis de bare bliver ved og ved med at trygle, så giver mor eller far sig, så de får deres vilje. Den mekanisme bruger de så overfor kæresten, så de vil have deres vilje.
Stalkeren kan mene, at hvis jeg ikke kan få dig, så er der igen, der skal have dig, og stalkeren ender så med i yderste konsekvens at slå den udsatte ihjel.
Det kan være kendte stalkeren tror er deres kæreste eller at de har et specielt forhold til, osv. Så idoldyrkelse bliver til stalking.
Det kan være en tilfældig person, som stalkeren har set sig blind på og mener sig berettiget til at forfølge og chikanere.
Det du kan gøre ved stalkingen
Skriv dagbog, så du ved, hvornår du er blevet stalket.
Herved samler du også dokumentation. Gem alle breve, mail, sms’er, opslag på sociale medier, osv. Læg det et sted, hvor du ikke skal kigge hver dag. Det skal politiet have.
Og lad være med at svare eller reagere på henvendelserne fra stalkeren. Svarer du, vil det kun forværre stalkingen.
Jeg ved godt, det er svært.
Du skal i gang med at bryde “dansen“. Det skal jeg gerne hjælpe dig med at lære.
Se mere i sider om stalking her:
Der er ikke andre sider end denne side, se i stedet i blog og under nyhedsbreve.
Myretue
Vi må alle være her
Alle er noget værd
Alle gør noget til gavn for alle.
Bare et smil eller et venligt ord
Se her under blog om stalking
Besættelse stalking — det kun at tænke på en anden person
Vold er dagligdag — for f.eks. sygeplejersker på psykiatrisk
Hvor kan man dog gå fejl af hinanden
At straffe for vold hjælper alt for ofte ikke
Livvagter en mulighed for voldsramte
Rigtigt godt nytår og Mange parforhold har problemer i julen
Når skilsmissen gør alting meget værre
Traumer i barndommen kan give problemer som voksen
Se mere i luppen eller menuen øverst i højre hjørne af hjemmesiden.
Politiet siger:
Anmeld stalking
Hvad er straffen for at stalke?
I følge en rapport fra Justitsministeriet udsættes et sted mellem 100.000 og 132.000 danskere årligt for stalking DjøfBl2017
Når jeg kan, og andre kan, så kan du også.
Det er inden i dig, det foregår.
Du kan godt.
Og husk nu:
At lige meget hvad andre siger og gør
Og lige meget hvad der sker inden i og omkring dig
Så er du et dejligt og vidunderligt menneske, elsket bare fordi du er til – er født.
Intet andet.
Idoldyrkelse kan udarte sig til stalking
Rigsadvokatmeddelelsen, afsnittet: Stalking
1. Overblik og tjekliste
Politiet skal ved behandlingen af sager om stalking navnlig være opmærksom på:
– vejledning om støtte og bistand til forurettede, herunder kontaktpersonordningen, se pkt. 2.5.
– vejledning om muligheden for tilhold mv. efter tilholdsloven, se pkt. 2.6. og Rigsadvokatmeddelelsen om tilhold, opholdsforbud og bortvisning.
– muligheden for beskikkelse af bistandsadvokat, se Rigsadvokatmeddelelsen om vejledning af forurettede.
– muligheden for rådgivning til alle personer, der er berørt af stalking, se Dansk Stalking Centers hjemmeside.
– muligheden for videoafhøring af forurettede eller vidner under 15 år, se pkt. 2.3., og Rigsadvokatmeddelelsen om videoafhøring.
– muligheden for varetægtsfængsling, se pkt. 2.4.
Anklagemyndigheden skal ved behandlingen af sager om stalking navnlig være opmærksom på at vurdere om:
– adfærden kan anses for at have krænket forurettedes fred, se pkt. 4.1.1.
– adfærden har været chikanerende, se pkt. 4.1.2.
– adfærden har været systematisk og vedvarende, se pkt. 4.1.5.
– den mistænkte/sigtede tidligere har fået et tilhold eller lign.
Anklagemyndigheden skal ved behandlingen af sager om stalking derudover være opmærksom på:
– om en skriftlig underretning om slutning af sagen skal ledsages af en mundtlig orientering af forurettede, se pkt. 3.2.
– underretning af forurettede ved gerningspersonens udgang, løsladelse, tv-optræden mv.., se pkt. 6.2.
2. Politiets efterforskning og sagsbehandling
2.1. Sager om stalking og forholdet til tilhold mv.
Stalking var tidligere i et vist omfang kriminaliseret i tilholdslovens § 21, stk. 2, der definerede stalking som systematisk og vedvarende forfølgelse eller chikane. Bestemmelsen fandt dog kun anvendelse i situationer, hvor gerningspersonen tidligere var meddelt et tilhold, et opholdsforbud eller en bortvisning. Ved indførelsen af straffelovens § 242, blev tilholdslovens § 21, stk. 2, ophævet. Det indebærer bl.a., at der ikke længere er et krav om overtrædelse af et forudgående tilhold for at kunne straffe for stalking.
Overtrædelser af tilhold, opholdsforbud eller bortvisning af en karakter, som hidtil har været omfattet af strafskærpelsen i tilholdslovens § 21, stk. 2, vil fremover skulle straffes efter straffelovens § 242. Hvis et tilhold, en bortvisning eller et opholdsforbud overtrædes i forbindelse med overtrædelsen af straffelovens § 242, straffes der tillige for tilholdslovens § 21, stk. 1.
Læs mere om, hvornår betingelserne i straffelovens § 242 er opfyldt, under pkt. 4.
Første gang udgivet